Bazy danych
W Bibliotece Instytutu Pediatrii jest dostęp do wszystkich baz danych zakupionych przez Bibliotekę Medyczną UJ CM.
Pracownicy i studenci UJ mogą też korzystać z pełnego dostępu do baz danych z dowolnego miejsca przez Internet.
Biblioteka umożliwia zdalny dostęp do swoich zasobów poprzez system HAN (Hidden Automatic Navigation). HAN nie wymaga dodatkowych instalacji ani konfiguracji przeglądarki internetowej.
HAN nie wymaga dodatkowych instalacji ani konfiguracji przeglądarki internetowej. W celu prawidłowego działania systemu HAN należy usunąć wcześniejsze ustawienia Proxy UJ CM w przeglądarkach internetowych.
W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z Biblioteką Medyczną UJ CM – Oddział Wypożyczeń i Promocji Usług Bibliotecznych:
tel. 12 433-27-77; 12 657-14-66 ; wypozyczenia@cm-uj.krakow.pl
Informacja o zasobach znajduje się w:
– Katalog Komputerowy UJ CM (częściowo)
– Centralny Katalog Czasopism Zagranicznych GBL w Warszawie
– katalog tradycyjny
Biblioteka IP posiada również dostęp do tych samych elektronicznych czasopism zagranicznych, co Biblioteka Medyczna UJ CM. Korzystając z zakładki E-lokalizator można uzyskać dostęp do “Listy czasopism zagranicznych od A do Z” (dostępnych w sieci Uniwersytetu Jagiellońskiego).
Dostęp do pełnych tekstów czasopism w wersji elektronicznej możliwy jest ze wszystkich komputerów w sieci UJ bez konieczności logowania się.
Z czasopism tradycyjnych można korzystać wyłącznie w czytelni.
Biblioteka ostrzega!
Prosimy uważać na cyberprzestępczość – pojawia się coraz więcej nieuczciwych tzw. drapieżnych wydawców (predatory publishers) i fałszywych czasopism (hijacked journals): podszywają się pod prawdziwe czasopisma naukowe; podają przekłamane wartości wskaźnika Impact Factor; organizują fałszywe konferencje naukowe. Nieuczciwi wydawcy przysyłają oferty publikowania na łamach swoich czasopism za niewygórowaną opłatą, nie poddając artykułów procesowi recenzji i korekty.
Lista czasopism, ktore mają fałszywe odpowiedniki stron internetowych:
http://beallslist.weebly.com/hijacked-journals.html
Jak się chronić przed nieuczciwym procederem?
– ignorować oferty wysyłane pocztą elektroniczną (żadne renomowane czasopismo z IF nie rozsyła tą drogą zaproszeń)
– zweryfikować informacje ze strony czasopisma z danymi w bazie Journal Citation Reports (Thomson Reuters): profil czasopisma, częstotliwość publikacji, wskaźnik Impact Factor, adres wydawniczy
– sprawdzić indeksowanie artykułów na platformie Web of Science
– sprawdzić dostęp do zasobów archiwalnych czasopisma (w fałszywych regułą jest brak dostępu)
– skontaktować się z członkami redakcji
– sprawdzić przejrzystość systemu opłat (falszywe faktury) oraz numer konta bankowego (fałszywy wydawca podaje zwykle konto jedenego z azjatyckich banków)
– sprawdzić, gdzie strona internetowa czasopisma jest hostowana http://ipaddress.com