Zasoby, jakie dziś oferuje Biblioteka Medyczna UJ CM to zarówno zbiory tradycyjne, jak i cyfrowe.
W postaci drukowanej jest to około 300 tysięcy książek i ponad 300 tytułów czasopism.
Wśród zasobów cyfrowych Biblioteka oferuje dostęp do 42 licencjonowanych baz danych, ponad 8 tysięcy tytułów czasopism elektronicznych i ponad 69 tysięcy książek, w tym do kilkuset podręczników w języku polskim.
W zbiorach Biblioteki jest także 6,5 tysiąca jednostek zbiorów specjalnych (normy, opisy patentowe, materiały audiowizualne).
Część księgozbioru funkcjonuje jako kolekcje podręczne poszczególnych katedr oraz zbiory dydaktyczne bibliotek instytutowych. W katalogu komputerowym podana jest lokalizacja poszukiwanej pozycji. Obszerny księgozbiór podręczników dla studentów jest dostępny bezpośrednio w Wypożyczalni. Najnowsze wydania podręczników znajdują się także w Czytelni Książek i Czasopism do korzystania na miejscu. Czasopisma w wersji drukowanej z ostatnich pięciu lat dostępne są w Czytelni (starsze roczniki w Magazynie). Niektóre specjalistyczne tytuły znajdują się również w bibliotekach instytutowych.
Dostęp do zasobów elektronicznych dla uprawnionych użytkowników jest możliwy ze wszystkich komputerów w sieci UJ oraz zdalnie z własnych urządzeń (zob. Biblioteka zdalnie). Wyszukiwanie książek w formie elektronicznej zamieszczonych na takich platformach jak: Ibuk Libra, Access Medicine, Access Surgery, ProQuest Ebook, elibrary, ClinicalKey Student ułatwia wyszukiwarka e-zasoby.
Biblioteka posiada bogatą kolekcję polsko- i obcojęzycznej literatury medycznej z XIX i XX wieku do 1945r. Zbiór historyczny jest sukcesywnie opracowywany, a opisy poszczególnych pozycji wprowadzane są do katalogu komputerowego.
Dysertacje i rozprawy akademickie
Rozprawy doktorskie i habilitacyjne przedłożone na naszej Uczelni są na bieżąco opracowywane, a informacja o nich dostępna jest poprzez Katalog Komputerowy.
Prace doktorskie obronione od 2004 roku na Wydziale Lekarskim, Wydziale Farmaceutycznym oraz na Wydziale Nauk o Zdrowiu są ponadto dostępne w wersji pełnotekstowej (o ile autor wyraził zgodę) w Portalu Zarządzania Wiedzą UJ CM oraz w Cyfrowej Bibliotece Medycznej. Dodatkowo wybrane prace z lat wcześniejszych są digitalizowane i wprowadzane do baz w ramach retrokonwersji. Szczegółowe informacje zob. Rozprawy doktorskie.
Katalog komputerowy zbiorów Bibliotek UJ w odniesieniu do Collegium Medicum obejmuje:
Zobacz też: Jak korzystać z katalogu komputerowego?
Katalogi kartkowe (tradycyjne) obejmują zasoby:
NUKAT
Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny Polskich Bibliotek Naukowych przydatny w poszukiwaniu pozycji nie notowanych w zbiorach bibliotecznych UJ CM.
KaRo
Katalog Rozproszony Bibliotek Polskich – dodatkowe narzędzie ułatwiające poszukiwania pozycji niedostępnych w zbiorach bibliotecznych UJ CM.
Zbiory Biblioteki Medycznej UJ CM (w tym zbiory czytelniane w wolnym dostępie) zaaranżowano według klasyfikacji National Library of Medicine (NLM) stosowanej w większości bibliotek medycznych na świecie. Kolekcje zbiorów wykraczające poza tematykę ściśle medyczną objęte są klasyfikacją Library of Congress (LC).
Zgodnie z obowiązującymi standardami
Korzystając z katalogu komputerowego można wpisać symbol klasyfikacji w polu „sygnatura”, by zorientować się, jakie książki na dany temat posiada Biblioteka Medyczna lub jej agendy.
Zobacz ogólny schemat klasyfikacji NLM
Zobacz ogólny schemat klasyfikacji LC
Pełne Tablice Klasyfikacji NLM w wersji polskiej lub wersji oryginalnej
Indeks polskich terminów lub indeks w wersji oryginalnej
Schemat klasyfikacji NLM stosowany do druków wydanych do roku 1945